Analiz Belgeleri
Müşteri Yorumları
Şaban AYDIN
23.09.2019
Denemek İçin 250 GR kestane balı siparişi vermiştim, İlk başlarda tereddüt içerisindeydim ama ürün elime ulaştığımda çok memnun kaldım. Bundan sonraki alışverişlerim artık lezzetbal'dan olacaktır. Teşekkürler...
Yeşim ÇİMEN
23.09.2019
lezzetbal'ı bir arkadaşım tavsiye etti. Ürünlerinden çok memnun kaldığını söyledi, Deneyip görmek için sipariş verdim. Sonuç olarak çok memnun kaldım,Güvenle satın alabilirsiniz
Talha Beyhan
15.10.2019
Bir arkadaşımın tavsiyesi ile tanıştığım lezzetbal şimdi soframızın baş tacı oldu online alışverişlerde hızlı ve güvenilir olmaları ve ürünlerini çocuklarımın severek tüketmeleride beni çok mutlu ediyor Teşekkürler lezzetbal ailesi.
Ümit Karaca
22.02.2021
Hem çocuklarımız hemde biz güvenle tüketiyoruz. İlgili çalışanlara çok teşekkür ederim. İşleriniz rast gelsin
Videolar
  • Kestane Balı

  • Çam Balı

  • Arı Poleni

Ürün Açıklaması

Hakiki kestane balı; kestane çiçeklerinin nektarlarından üretilir. Bu sebeple tadında kestane aroması vardır ve koyu renklidir.

 

Kestane Balının Faydaları Nelerdir ?

Kestane balı, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bu sayede vücudumuzun hastalıklara karşı direncini artırıyor. İçinde B vitamini, C vitamini, mineraller ve demir açısından oldukça zengin olan kestane balı kasları ve kemikleri güçlendirir, kan dolaşımını arttırır.

Mide ve Karaciğer tedavilerinde de kullanılmaktadır. İçerdiği yüksek antioksidanlar sayesinde yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıkları önler. Böylece cildiniz her zaman daha genç görünür. Kestane balı kalp hastalıklarına karşı sizi korur.

Kolesterolü düşürerek kalp krizini önlemeye yardımcı olur. Kalp ritmini de güçlendirir. Yaraları iyileştirir. Antiseptik özelliği ile ağızda oluşan yaraları tedavi eder. Cilt yaralarına da şifalıdır Kestane balı göz hastalıklarında da etkilidir.

Gözlerin daha iyi görmesine yardımcı olur. Aynı zamanda katarakt gibi göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Kestane balı sindirim sistemine iyi gelir. Kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Aynı zamanda sabah ve akşam kestane balı düzenli tüketildiğinde kilo vermeye de yardımcı olur.

 

Doğal Kestane Balı Boğazı Yakar / Yakmaz

Bu da yine yaygın bir inanış ancak çelişkili bir inanış.Kimine göre gerçek bal boğazı yakarken kimine göre ise gerçek bal boğazı yakmaz.

Hatta bir defasında aynı kavanozdaki balı tadan iki farklı kişinin “Aaa, bak işte boğazı yakıyor işte bu gerçek bal” , “Boğazı hiç yakmıyor çok yumuşak işte gerçek bal bu” dediğine şahit olmuştum.

Yani bir balın yendiğinde boğazı yakıp yakmayacağı aynı bal için bile göreceli bir kavram.Kişinin tadımı yapmadan önce ne yediğinden, sigara içip içmediğine, balın hangi çiçekten elde edildiğine kadar uzanan çok göreceli bir kavram.

Asla ve asla bir balın boğazı yakıp yakmaması onun saflığıyla alakalı bir bilgi vermemektedir.

Kestane Balı Sık Sorulan Sorular

Kestane Balı Hangi Bölgelerde Olur?

Şifa kaynağı kestane balı, ormanlık alanların yoğun olduğu bölgelerde üretilir. Bunun için ülkemizde en elverişli üretim bölgesi ormanların ve kestane ağaçlarının en yoğun olduğu Karadeniz Bölgesi'dir. Ayrıca Karadeniz Bölgesi'nde arıcılık faaliyetleri de oldukça yaygındır ve yoğun bir şekilde de bal üretimi yapılır.

Karadeniz Bölgesi'ne ek olarak Marmara Bölgesi'nde de kestane balının üretimi yapılmaktadır. Bu bölgelerde bulunan kestane ağaçları ile birlikte bölgenin zengin bitki florası da balın kalitesine artı değer katar.

Kestane Balı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Kestane balı ile sahte olan bal çeşitlerinden nasıl ayırt edilebilir? Orijinal kestane balını diğer sahte bal türlerinden ayırt edebilmenin en belirgin yolu, soğuk mevsimlerde zeytinyağı gibi kavanozların alt kısımlarında donma yapan bal çeşitleri gerçektir.

Çünkü gerçek kestane balı soğuk havalarda kavanozun alt kısımlarında donma yapıyor. Ayrıca gerçek kestane balı buzdolabında bir ay gibi bir süre bekletildiğinde tereyağı ya da krem kıvamını alıyor.

Kestane Balı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Yapılan bilimsel çalışmalarla birlikte besin değeri oldukça yüksek olduğu bilinen kestane balının birçok faydası bulunmaktadır. Balın en önemli faydası, bağışıklık sistemini güçlendirerek, kişiyi hastalıklardan koruması olarak bilinir.

Bu şekilde bir koruma kalkanı oluşturması sayesinde kestane balı, düzenli ve sağlıklı kullanımla beraber insan vücudunu virüs ve bakterilerin saldırılarına karşı korur. Ayrıca balın, soğuk algınlığı, sindirim sorunları, nefes darlığı, karaciğer ve mide hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Nasıl Tüketmeliyiz?

Kestane balını tüketen kişilere bal daha çok fayda sağlayabilmesi için nasıl tüketilmelidir? Kestane balını tüketen kişiler şu bilmeleri gerekir ki, türlü hastalıklardan korunmak ya da kurtulmak için kullanmaları gerekmektedir. Çünkü kestane balı sofralık bir bal çeşidi değildir.

Bundan dolayı kestane balını kullanan kişiler, bir tatlı kaşığı miktarında kestane balını ılık olan suda erittikten sonra bir tatlı kaşığı kadar sirke suyunu katarak içerlerse metabolizmalarını hızlandırmakla beraber diğer hastalıklardan da kendilerini koruyabilirler.

Kestane Balını Kimler Kullanamaz?

Oldukça faydalı olduğu bilinen kestane balının korkulacak düzeyde zararları bulunmaz. Ancak kullanırken bazı yaş gruplarının dikkatli olmasında fayda vardır. Örneğin şeker hastası bir kişi kestane balını kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Ayrıca kestane balı, her ne kadar vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin ve besleyici olsa da, iki yaşından küçük çocukların da bu besini kullanması önerilmez.